Eat Breakfast Erin Heatherton’s Eggs & Avocado

Please select a featured image for your post

Blake Lively is currently on the promo tour for Age of Adeline, and when she isn’t being asked questions about her daughter James, she’s getting changed.

When we chatted with model Erin Heatherton, she gave us her go-to breakfast (aka our two favorite items on one plate): Eggs and avocado. Here’s how to make it like she does, because who doesn’t want to eat breakfast like a model?

Eggs and Avocado Toast 

ingr2 organic free-range eggs

2 slices of Free Bread

1 quarter of an avocado

1 slice of lemon

A pinch of salt, pepper, and red chili flakes

Kelapo Extra Virgin Coconut Oil Non-Stick Cooking Spray

Fresh Parsley

Toast the bread. While it’s toasting, fry two eggs using coconut oil spray on medium/low heat. Cover with lid.

While toast is finishing, cut a slice of lemon and a quarter of avocado and place on plate.

Using a fork, mash the avocado onto the toast and squeeze the lemon wedge on top. Alongside (or on top) place the eggs.

Sprinkle eggs and toast with chili flakes, salt, and pepper to your liking. A dash of olive oil on the toast is also delicious.

Garnish with some fresh parsley.

 

Muzip Masal Cini

Masallar üzerine ve masallara dair her şeyi heybesine doldurmuş bir masalcıdır Muzip Masal Cini. Bu bakımdan kendi masallarını ve Ribelyus adlı masal evreninde yaşananları naklederken başka hikayelere de misafir olur. Uzun lafın kısası masalların anlatılmayıp unutulmaya yüz tuttuğu bu yüzyılda yeniden masal anlatabilmek adına beyhude mücadeleye girmiş bir hayal kahramanıdır. Aynı zamanda anlatıla anlatıla günümüze kadar yolculuğuna devam eden masalların toplanması, derlenmesi ve arşivlenmesi gibi çalışmaları kendine görev addetmiştir. Muzip Masal Cini hem masal yazmak hem de unutulmaya yüz tutmuş masalları kayıt altına alıp arşivlemek üzerine hayat bulmuş bir hayali kahramanın gerçek dünya ile masalsı mücadelesidir.

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yapın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.