fbpx

Efe Elmas’dan Okunması Gereken 5 Kitap

2019’u geride bırakmaya yakın olduğumuz şu günlerde konusuna uzman bir çok dostum muzip masal cini için tavsiyeler vermeye devam ediyor. Bunlardan biri de eski öğretiler, kadim bilgelik, semboller ve mitoloji gibi antik pek çok konuda uzman olan sevgili Efe Elmas. Kendisinin yazılarına aktif olarak güncel bilgilerle ayakta tuttukları www.kadiminsan.com adresinden ulaşabilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan Efe’nin okunması gereken 5 kitap listesi ile sizleri baş başa bırakayım.

 

 

Dönüşüm Sembolleri – C. G. Jung

Dönüşüm Sembolleri Jung’un en bilinen ve en önemli kaynaklarından biridir. Freud’un ekolünden koparak açık bir şekilde “libido” kavramını bambaşka bir boyutta ele aldığı ve libidonun akışını hem Doğu hem Batı simgeciliğiyle mitler, masallar ve efsaneleri açıklar Jung bu kitabında. Jung için libido, cinselliği de kapsar şekilde “psişik enerjidir”. Libidonun dinamikleri, hareketi ve doğası, mitik ve simgesel bir dille anlatılagelmiştir. Jung bu genişletilmiş eserinde bunu ele alır.

 

 

 

Psikolojide Tipler – C. G. Jung

Psikolojide Tipler, Jung’un en meşhur eserlerinden biridir. Kişilik tiplerini ele alması bir yana, insan bilincinin farklı yönlerini ele almaktadır. Jung’un Freud’dan farklı olduğunu duyurduğu bir diğer eseridir. Açık bir şekilde kendisi “Aslında bu çalışma benim bakış açımın Freud’un ve Adler’inkinden hangi yönlerde ayrıldığını anlatma ihtiyacımdan doğdu.” Olarak tanımlar.

 

 

 

Günah Keçisi – James George Frazer

Frazaer bu muazzam eserinde, insanın seçtiği “günah keçisi” kavramını dinler tarihi bağlamında ele almaktadır. Kötülük kavramı ve onun başkalarına aktarımı, farklı kültürlerde şeytan, daha arkaik bir form olarak Saturn ve Saturnal festivaller kitabın konusu dahilinde. İnsan ruhunda kötülüğü tanımlayış ve yok ediş çabasını harika anlatıyor.

 

 

 

Kurbanın Tezahürleri – A. Nezih Seven

Nezih Seven’in tezinden oluşan kitap Hint-Avrupa destanları üzerinden çözümleyerek ve karşılaştırarak kurban fikrini temel alıyor. René Girard’ın kuramı üzerinden ele alınan bu kitapta cinsellik ve şiddet, kurban ritüellerine ve mitik altyapısına değerlendiriliyor.

 

 

 

Dinler Tarihi Sözlüğü – Mircea Eliade, Ioan P. Couliano

Eliade, Dinler tarihi konusunda çok önemli bir isim. Kitabın manevi babası Couliano ile birlikte çeşitli dinleri 2 sayfa gibi bir sürede genel hatlarıyla özetliyorlar, kritik dini kavramları anlatıyorlar ve önemli dinsel hareketleri açıklıyorlar. Antik Mısır’dan, Hittit dinine, Konfüçyüs hareketinden, Şintoizm ve Şamanizme kadar çok geniş bir başlık var.

Muzip Masal Cini

Masallar üzerine ve masallara dair her şeyi heybesine doldurmuş bir masalcıdır Muzip Masal Cini. Bu bakımdan kendi masallarını ve Ribelyus adlı masal evreninde yaşananları naklederken başka hikayelere de misafir olur. Uzun lafın kısası masalların anlatılmayıp unutulmaya yüz tuttuğu bu yüzyılda yeniden masal anlatabilmek adına beyhude mücadeleye girmiş bir hayal kahramanıdır. Aynı zamanda anlatıla anlatıla günümüze kadar yolculuğuna devam eden masalların toplanması, derlenmesi ve arşivlenmesi gibi çalışmaları kendine görev addetmiştir. Muzip Masal Cini hem masal yazmak hem de unutulmaya yüz tutmuş masalları kayıt altına alıp arşivlemek üzerine hayat bulmuş bir hayali kahramanın gerçek dünya ile masalsı mücadelesidir.

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.