Deprecated: Advanced_Ads_Plugin::user_cap ilevi, 1.47.0 sürümünden bu yana kullanımdan kaldırılmıştır. Bunun yerine \AdvancedAds\Utilities\WordPress::user_cap() kullanın. in /home/muzipmasal/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031

Sıla Topçam’dan Okunması Gereken 5 Kitap

Masal anlatıcısı dostum sevgili Sıla Topçam  2019 yılı biterken okunması gereken 5 kitabı listeledi. Yeni bir yıla yaklaşırken belki de en güzel hediye kitaptır deyip sevdiklerinize kitap hediye etmek istersiniz. O zaman bu listeye bakmadan geçmeyin derim. Bu arada sevgili Sıla’nın yazılarını okumak isterseniz  www.kadiminsan.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Lafı uzatmadan sizi liste ile baş başa bırakayım. Keyifli okumalar dileklerimle…

 

1- Lao-Tzu: Ejderhanın Yolu
Miriam Henke – Jerome Meyer- Bish

“ Her hayat yeni bir hayat doğurur, nitekim değişim de budur.”
Meraklı çocuklar için küçük filozoflar serisinin bu kitabı Lao-Tzu’nun hayattaki arayışını, dünyaya karşı olan merakını ve yolu anlatan çok ilgi çekici ve akıcı bir kitap. Çocuğunuz varsa onunla yoksa da kendi başınıza zevkle okuyabilirsiniz.

 

2- Rus Yazarlarından Masallar ve Şiirler
Derleyip Çeviren – Hazal Yalın
Resimleyen – Ali Benice

“Serçeler de insanlar gibidir: Yetişkin serçeler sıkıcı kuşçuklardır, kitaplardan çıkmış gibi konuşurlar, hem de her şey hakkında. Ama genç olanlar burunlarının dikine giderler.” Maksim Gorki

Rus masalları ve Rus edebiyatının zenginliğinin birleştiği bu güzel kitap yazarların masallara bakışını sunuyor bizlere. Kısa masallardan oluşan, akıcı bir şekilde yazılmış bu kitap her yaştan okuyucu için uygun.

3- Tepeli Akbabanın Kanatları Üstünde – Şili’den Masallar
Derleyen: Luigi Dal Cin

Kolektif kitaptan çıkan bu seri beni ilk gördüğüm anda etkisi altında aldı. Geleneksel masalların derlendiği ve çizimlerinin harika bir şekilde yapıldığı bu kitap hem çocukların okuması için çok güzel hem de masal anlatıcılarının anlatacağı pek çok masal barındırıyor.

 

 

4- Bizi “Biz” Yapan Hikâyeler
William L. Randall

“Kendimizi yaratma üzerine bir deneme” başlığı ile tanıtılan kitap kişinin kendi hakkında anlattıklarının yaşamını nasıl şekillendirdiğini gözler önüne seriyor. Otobiyografi, yaşama sanatı, yaşlılık, yaratıcılık gibi konuların ele alındığı bu kitap teorik bilgilerin yanı sıra pratik örnekleri de sunuyor. Ayrıntı yayınlarının “Ağır Kitaplar” dizisinden.
“Bir insan her zaman hikaye anlatıcısıdır; kendi hikayeleriyle ve başkalarının hikayeleriyle çevrili yaşar; başına gelen her şeyi onar aracılığıyla görür ve hayatını anlıyormuş gibi yaşamaya çalışır.” Jean- Paul Sartre – Nausea

5- Anna Karenina
Lev Tolstoy

Böylesine büyük eserleri okumanın bir zamanı oluyor. Bizim için doğru zamandaysa büyük etki yaratıyor. Benim için bu senenin en etkileyici kitabı Anna Karenina oldu, büyük ustanın dili, hikayeyi işleyişi, konuların zenginliği büyük bir mutluluk verdi bana okurken ve bol bol da düşünceye itti. Eğer siz de doğru zaman olduğunu düşünüyorsanız okumaya başlayın, çok önceden okuduysanız yeniden okuyun. Özellikle Hasan Âli Ediz çevirisini tavsiye ederim.
“Hayatın bütün çeşitliliği, bütün fevkaledeliği, bütün güzelliği gölgelerden ve ışıktan meydana gelir.”

Muzip Masal Cini

Masallar üzerine ve masallara dair her şeyi heybesine doldurmuş bir masalcıdır Muzip Masal Cini. Bu bakımdan kendi masallarını ve Ribelyus adlı masal evreninde yaşananları naklederken başka hikayelere de misafir olur. Uzun lafın kısası masalların anlatılmayıp unutulmaya yüz tuttuğu bu yüzyılda yeniden masal anlatabilmek adına beyhude mücadeleye girmiş bir hayal kahramanıdır. Aynı zamanda anlatıla anlatıla günümüze kadar yolculuğuna devam eden masalların toplanması, derlenmesi ve arşivlenmesi gibi çalışmaları kendine görev addetmiştir. Muzip Masal Cini hem masal yazmak hem de unutulmaya yüz tutmuş masalları kayıt altına alıp arşivlemek üzerine hayat bulmuş bir hayali kahramanın gerçek dünya ile masalsı mücadelesidir.

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.