fbpx

Tom Sawyer’ın yaratıcısı Mark Twain’in daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış bir öyküsü ortaya çıkarıldı

Huckleberry Finn’in, Tom Sawyer’ın yaratıcısı Mark Twain’in daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış bir öyküsü ortaya çıkarıldı. Twain’in kendi çocuklarına anlatmak üzere birçok masal ve öykü kaleme aldığı bilinse de yeni keşfedilen The Purloining of Prince Oleomargarine dışındakiler ne yazık ki günümüze ulaşamadı.

The Purloining of Prince Oleomargarine Twain’in 1879 yılında, Paris’te kendi kızına anlattığı bir öyküye ilişkin el yazısı notlarına dayanıyor. Hikayede hayvanlarla konuşabilen bir oğlan çocuğunun, hayvanların da yardımıyla kaçırılmış bir prensi kurtarmaya çalışması anlatılıyor. Bugüne dek kayıp olan hikaye yazar Philip Stead tarafından tamamlandı ve illüstratör Eric Stead tarafından resimlendi.

Random House’un çocuk kitapları direktörü Frances Gilbert ise bu yeni Mark Twain öyküsüne ilişkin heyecanını şu sözlerle belirtiyor: “Yeni bir Mark Twain öyküsü yayınlamak inanılmaz bir edebiyat olayı. Yayınlanmamış olan öyküyü elime ilk aldığımda onu ellerimin arasında tuttuğuma inanamadım.

The Purloining of Prince Oleomargarine 28 Eylül 2017’de, Mark Twain’in ilk kitabı olan Jim Smiley ve Zıplayan Kurbağa ve Diğer Öyküler’in 1867’de yapılan ilk baskısının 150. yılında okurlarla buluşacak.

 

Kaynak Sabit Fikir Dergisi

 

Muzip Masal Cini

Masallar üzerine ve masallara dair her şeyi heybesine doldurmuş bir masalcıdır Muzip Masal Cini. Bu bakımdan kendi masallarını ve Ribelyus adlı masal evreninde yaşananları naklederken başka hikayelere de misafir olur. Uzun lafın kısası masalların anlatılmayıp unutulmaya yüz tuttuğu bu yüzyılda yeniden masal anlatabilmek adına beyhude mücadeleye girmiş bir hayal kahramanıdır. Aynı zamanda anlatıla anlatıla günümüze kadar yolculuğuna devam eden masalların toplanması, derlenmesi ve arşivlenmesi gibi çalışmaları kendine görev addetmiştir. Muzip Masal Cini hem masal yazmak hem de unutulmaya yüz tutmuş masalları kayıt altına alıp arşivlemek üzerine hayat bulmuş bir hayali kahramanın gerçek dünya ile masalsı mücadelesidir.

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.