fbpx

2. Uluslararası İstanbul Hikâye Anlatıcılığı Festivali başlıyor…

Uzun süredir İstanbulimpro ile birlikte çalışmalarını sürdürdüğümüz 2. Uluslararası İstanbulHikâye Anlatıcılığı Festivali 20-23 Mart 2019 tarihlerinde İstanbul Kadıköy’de bulunan İstanbulimpro sahnesinde gerçekleşecek.

“Bütün hikâye anlatıcılarının beslendiği kaynak, nesilden nesile, ağızdan ağıza aktarılan deneyimlerdir. Hikayeleri yazıya geçirenler arasında en büyük olanlar, adı sanı bilinmeyen sayısız hikayecinin anlattıklarına en sadık kalanlardır.”
Walter Benjamin

Kâinat çemberler çizerken, varoluşumuzun sağlamasını başka hayatların deneyimlerinde buluyoruz. Her hikâyeyi dinlediğimizde, içimizde bir yerlerde başka bir anlatıcı bize kendi hikayemizi fısıldıyor. Arayışlar, deneyimler, kararlar, hedefler, zorluklar, duygular, savaşlar, anlaşmazlıklar, sorular, cevaplar, aşklar, kurbanlar, yedi başlı ejderhalar, cadılar, yoldaşlar, akıl verenler, kandıranlar, kandırılanlar, şifacılar, dostlar, düşmanlar, tanıdık uzaklar, bilinmeyen yakınlar, hep insanın bir hikayesini anlatıyor.
Kimiz, neredeyiz, nereden gelip nereye gidiyoruz?

İşte tam da bu sorudan yola çıkarak hayat bulan “2. Uluslararası İstanbul Hikâye Anlatıcılığı Festivali” sizi farklı hikâyelerin kapılarını açmaya davet ediyor.

 

İlki 2014 yılında gerçekleşen Uluslararası İstanbul Hikâye Anlatıcılığı Festivali Istanbulimpro ve Muzip Masal Cini ortak organizasyonuyla yeniden hayat buluyor.

20-23 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek 2. Uluslararası İstanbul Hikâye Anlatıcılığı Festivali, Türkiye ve Avrupa’dan 20’den fazla masalcıyı konuk edecek. 4 gün boyunca; Türkiye ve Avrupanın farklı ülkelerinden hikâye anlatıcıları, 20 anlatı, 6 panel ve 2 atölye ile izleyicisine doyumsuz bir hikaye anlatıcılığı keyfi yaşatmayı hedefliyor.

Sözün büyüsü ile hayal aleminin uçsuz bucaksız evreninin kapılarını benzersiz bir anlatı ve hikâye deneyimi ile aralayacak festival, 20 Mart Çarşamba akşamı İstanbulimpro Sahne’de seyirciyle buluşacak ve 23 Mart Cumartesi akşamı son bulacak.

İnsanlığın anlatma ve söz söyleme dürtüsünün en temel biçimi olan masal ve hikâye anlatıcılığının sırlarla dolu dünyasına adım atmaya hazır olun.

Festival Katılımcılarımız;

ANASTASIS SARAKATSANOS * ASLI HAZAR * AŞIK ERZADE KAPAN * ARBİL ÇELEN YUCA * BURCU CÜRGÜL * BUSENUR DOĞAN * CHRISTINA MERCKEN * DEMOKAN ATASOY * DENİZ SORUKLU EVREN * EDA BAYRAKTAR * EFE ELMAS * ERSİN ŞEN * FIRAT BİNGÖL * GALİP DURSUN * GİZEM BAŞBUĞA * GÜLÇİN USLU * HANDAN SAATÇİOĞLU GÜRSES * IŞIN BERİL TETİK * KORAY TARHAN * MARIJN VISSERS * SALİH MEHMET İNAN * NAZLI ÇEVİK AZAZİ * ÖZCAN YÜKSEK * ROZA ERDEM * SEÇKİN SARPKAYA * SILA TOPÇAM * TARKAN KORKMAZ * TOLGA ERDOĞAN *

Evvel Zaman İçinde…

Muzip Masal Cini

Masallar üzerine ve masallara dair her şeyi heybesine doldurmuş bir masalcıdır Muzip Masal Cini. Bu bakımdan kendi masallarını ve Ribelyus adlı masal evreninde yaşananları naklederken başka hikayelere de misafir olur. Uzun lafın kısası masalların anlatılmayıp unutulmaya yüz tuttuğu bu yüzyılda yeniden masal anlatabilmek adına beyhude mücadeleye girmiş bir hayal kahramanıdır. Aynı zamanda anlatıla anlatıla günümüze kadar yolculuğuna devam eden masalların toplanması, derlenmesi ve arşivlenmesi gibi çalışmaları kendine görev addetmiştir. Muzip Masal Cini hem masal yazmak hem de unutulmaya yüz tutmuş masalları kayıt altına alıp arşivlemek üzerine hayat bulmuş bir hayali kahramanın gerçek dünya ile masalsı mücadelesidir.

1 Yorum

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.