Deprecated: Advanced_Ads_Plugin::user_cap ilevi, 1.47.0 sürümünden bu yana kullanımdan kaldırılmıştır. Bunun yerine \AdvancedAds\Utilities\WordPress::user_cap() kullanın. in /home/muzipmasal/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031

2,5 Uluslararası İstanbul Hikâye Anlatıcılığı Festivali

“Bizim zihinlerimizin anlatmaya, anlatışa gereksinimi vardır. Tutunmak için. Geçmiş artık geride kaldı, gelecekte ise sımsıkı yakalayabileceğin hiçbir şey yok. Gelecek henüz koca bir hiçlik. Orada nasıl yaşanabilir ki? İşte bundan dolayı, sahip olduğumuz tek şey geçmişte yaşanmışları ve şu an yaşanmakta olanları bize anlatan sözlerdir. Olmuşu ve olanı.”

Ursula K. Le Guin – Anlatış

 

İlki 2014 yılında gerçekleşen Uluslararası İstanbul Hikâye Anlatıcılığı Festivali, istanbulimpro ve Muzip Masal Cini ortak organizasyonuyla yeniden hayat buluyor.

Dünyanın son aylarda içinde bulunduğu bu sıkıntılı süreç şüphesiz ki hepimizi olumsuz etkiledi. Covid-19 salgını nedeniyle pandemi ilan edilmesinin sonucunda, sağlıklı kalmak adına sosyal hayatlarımızı erteledik.

Uluslararası İstanbul Hikâye Anlatıcılığı Festivali de bu sürecin etkilediği gruplar arasında oldu. Terk-i Diyar teması ile 2020 yılının mart ayında izleyicileriyle buluşması planlanan üçüncü festivalimiz de bu nedenle belirsiz bir tarihe ertelendi.

Bu sürecin üzerimizde birçok etkisi olacağı açık. Korku, tedirginlik, belirsizlik ve en çok da karamsarlık. Uluslararası İstanbul Hikâye Anlatıcılığı Festivali aracılığıyla, hikâyelerin bizi birbirimize bağlayan, bizi köklerimizle buluşturan iyileştirici ve birleştirici özelliğini bu süreci güzelleştirmek için değerlendirme amacındayız.

Avrupa Birliği Sivil Düşün Fonu’nun “Bizi Bağlayan Şeyler” #iyigündekötügünde desteği ile hayat bulacak olan 2.5 Uluslararası İstanbul Hikâye Anlatıcılığı Online Festivali, herkesin festivale erişimini kolaylaştıran bir şekilde, kültürel haklar üzerine düşünülmesine aracılık ederek, hikayeler aracılığıyla bütün canlıların birlikte iyi yaşam kültürü üzerine tohumlar serpilmesi gayesiyle ve sözlü kültürün korunmasına katkı sağlamak için perdelerini açacak.

 

Uluslararası İstanbul Hikâye Anlatıcılığı Festivali, hikâyelerin bizi birbirimize bağlayan, bizi köklerimizle buluşturan iyileştirici ve birleştirici özelliğinden yola çıkarak online olarak izleyicileriyle buluşmaya hazırlanıyor.

 

Bu yılki hikâye festivalimiz hikâyelerin bağlayıcı gücünden ilham alarak yeni formatıyla, kültür belleğimizin en özgün eserlerinden olan hikâyeler ve hikâye anlatıcılarıyla online olarak eylül ayı boyunca her perşembe, cuma ve cumartesi akşamı hikâye severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

2.5 Uluslararası İstanbul Hikâye Anlatıcılığı Online Festivali kapsamında Türkiye ve dünyadan birçok hikâye anlatıcısının yanı sıra alanında uzman akademisyen, eğitmen ve araştırmacılar bir ay boyunca anlatı, panel ve atölye formatlarında ücretsiz olarak sizlerle buluşacak.

Festival, 10 Eylül 2020 Perşembe günü festivalin Youtube kanalından (https://www.youtube.com/channel/UCMBG6jB2wdBgAr8D2xZF0nw) yayınlanmaya başlayacak ve sonraki günlerde her perşembe, cuma ve cumartesi günleri ücretsiz olarak izlenebilecektir.

 

Sosyal Medya Hesaplarımız:

https://storyfestist.com/

https://www.instagram.com/storyfestist/

https://twitter.com/storyfestist/

https:/Facebook.com/storyfestist

 

Festival Tarihleri

  1. Hafta

10 Eylül 2020 Perşembe        11 Eylül 2020 Cuma            12 Eylül 2020 Cumartesi

  1. Hafta

17 Eylül 2020 Perşembe        18 Eylül 2020 Cuma             19 Eylül 2020 Cumartesi

  1. Hafta

27 Eylül 2020 Perşembe        28 Eylül 2020 Cuma            21 Eylül 2020 Cumartesi

  1. Hafta

1 Ekim 2020 Perşembe           2 Ekim 2020 Cuma               3 Ekim 2020 Cumartesi

 

*Anlatı etkinlikleri saat 21.00’de başlayacaktır.

*Paneller her cumartesi saat 16.00’da başlayacaktır.

*Atölyeler her cumartesi Zoom programı üzerinden ve sınırlı katılımcı ile gerçekleştirilecektir. Katılmak isteyenlerin önceden bilgi@muzipmasalcini.com adresine kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Muzip Masal Cini

Masallar üzerine ve masallara dair her şeyi heybesine doldurmuş bir masalcıdır Muzip Masal Cini. Bu bakımdan kendi masallarını ve Ribelyus adlı masal evreninde yaşananları naklederken başka hikayelere de misafir olur. Uzun lafın kısası masalların anlatılmayıp unutulmaya yüz tuttuğu bu yüzyılda yeniden masal anlatabilmek adına beyhude mücadeleye girmiş bir hayal kahramanıdır. Aynı zamanda anlatıla anlatıla günümüze kadar yolculuğuna devam eden masalların toplanması, derlenmesi ve arşivlenmesi gibi çalışmaları kendine görev addetmiştir. Muzip Masal Cini hem masal yazmak hem de unutulmaya yüz tutmuş masalları kayıt altına alıp arşivlemek üzerine hayat bulmuş bir hayali kahramanın gerçek dünya ile masalsı mücadelesidir.

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.