Deprecated: Advanced_Ads_Plugin::user_cap ilevi, 1.47.0 sürümünden bu yana kullanımdan kaldırılmıştır. Bunun yerine \AdvancedAds\Utilities\WordPress::user_cap() kullanın. in /home/muzipmasal/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031

Dede Korkut’un 13. Destanı Türkistan / Türkmen Sahra Nüshası Yayınlandı!

Türk kültürünün en önemli hazinelerinden Dede Korkut Kitabı’nın yeni bir nüshasının bulunduğu kısa bir süre önce Prof. Dr. Metin EKİCİ tarafından duyurulmuştu. Dilerseniz  Mustafa Ekici’nin konu ile ilgili makalesini bu linkten okuyabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi Türkistan/ Türkmen Sahra Nüshası olarak adlandırılan ve Dede Korkut’un soylamaları ile Salur Kazan’ın Ejderhayı Öldürdüğü Boy’u içeren bu nüsha çok yakın bir tarihte bulunmuştur. Şimdi de  bu nüshalar Ötüken Neşriyat tarafından son derece kaliteli bir kitap olarak raflarda yerini aldı. Prof. Dr. Metin EKİCİ tarafından alanının sayılı uzmanlarından Prof. Dr. Ali Duymaz, Doç. Dr. Abdullah Temizkan, Doç. Dr. Gürol Pehlivan, Öğr. Gör. Fazıl Özdamar ve Arş. Gör. Recep Efe Çoban’ın destekleriyle ve Ötüken Neşriyat editörü Göktürk Ömer Çakır’ın titiz çalışması sonucu yayınlanan bu son derece kaliteli eser Türk kültür tarihindeki yerini aldı. Bu sıralar ne okusam diye merak eden herkesin mutlaka Dede Korkut’a göz atmasını özellikle de yeni çıkan Dede Korkut Kitabı Türkistan / Türkmen Sahra Nüshası ‘Soylamalar ve 13. Boy – Salur Kazan’ın Yedi Başlı Ejderhayı Öldürmesi’ kitabını kaçırmayın derim.

Kitaba ulaşmak için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz: http://bit.ly/325sduA

 

 

Seçkin Sarpkaya

Seçkin SARPKAYA Türk Halk Bilimi alanında ulusal ve uluslararası makaleler yayınlamış, yurt içinde ve yurt dışında, çeşitli uluslararası kongre ve konferanslara katılıp Türkçe ve İngilizce bildiriler sunmuş, alanında ulusal ve uluslararası projelerde ve etkinliklerde görev almaktadır.

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.