fbpx

Kahramanın Sonsuz Yolculuğu Hikâye Modeli (Feza Gezginleri)

KAHRAMAN’IN SONSUZ YOLCULUĞU HİKAYE MODELİ

Son yıllarda sinema severler arasında çok sık dönen bir geyik var; Hollywood’un artık özgün konu bulmakta sıkıntı çektiği ve dolayısıyla yüksek bütçeli ana akım filmlerin ya birbirine benzediği ya da eski filmlerin yeniden çevrimlerinin ısıtıp ısıtıp önümüze sunulması durumu. Ben de şahsen buna katılıyorum. Tabii ki bunun bir çok sebebi var.Ama muhtemelen temel sebep; Milyarlarca doların döndüğü,bütün Dünya’ya hitap eden ve en nihayetinde eğlence endüstrisinin bir parçası olan Hollywood Stüdyolarının en klişe tabirle risk almak yerine zaten hali hazırda çalışan formülleri kullanmaları. 

Ancak bu videoda bahsetmek istediğim konu biraz daha farklı. Evet  temeli birbirine çok fazla benzeyen yeni hikayeleri tecrübe ediyoruz. Ancak bunu sadece son yıllardaki Hollywood filmlerinde değil bilinen insanlık tarihinin erken dönemlerinden beri anlatılan mitolojik hikayelerde,destanlarda,masallarda öykülerde yaşıyoruz. Bu stereotipik anlatılar nesilden nesle öyle bir devam etmiş ki aslında farklı zamanlarda farklı yerlerde anlatılan ve birbirinden tamamen bağımsız olan hikayeler dahi çok benzer bir iskelet üzerine kurulmuş. Hatta dinleyiciler belki farkında olmayarak bu formu görmek istiyorlar.

Yazının tamamını yukarıdaki videodan izleyebilirsiniz. Daha fazlası için Feza Gezginleri Youtube kanalına abone olabilirsiniz. Kanal Linki

Can Akdağ

1984 Ankara doğumlu, Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım bölümü mezunu bilimkurgu edebiyatı ve fütürizm meraklısı bir şahsiyet. 2017 yılından beri Feza Gezginleri isimli youtube kanalında Bilimkurgu ve Popüler Bilim üzerine yayınlar yapıyor.

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.