fbpx

Masal Gibi Filmlerin Üretildiği Yeşilçamdan Masal Uyarlamaları

Masal Gibi Filmlerin Üretildiği Yeşilçamdan Masal Uyarlamaları :

1970 ve 1971 yılları Türk sinema endüstrisi nam-ı değer “Yeşilçam” için altın yıllar. Masal gibi bir sinema endüstrisi, dekorlar, müzikler ve oyunculukları ile masallar kadar renkli filmler  Haklı olarak o endüstrinin sınırsız üretimi ve herkesin hafızasına işlemiş kült olmuş karakterler replikler sahneler. Bunları yazarken eminim hepimizin aklında bir sürü film belirmiştir. Konumuz masal ve masallar olunca Muzip Masal Cini olarak Yeşilçam tarafından aklımıza kazınmış, çoğumuzun bir kaç kere izlediği filmleri naçizane derleyip bir araya getirdim. Dedikleri gibi sürçülisan ettikse affola. İşte o filmler..

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde….

 

Ali Baba ve Kırk Haramiler 1971

   “Ali baba her gece aç yattı
Ali babanın karnı zil çaldı…”
Hepimiz bu şarkıyı hatırlıyoruz sanırım. 1971 yapımı Yeşilçam filmidir. Ali Baba fakir bir oduncudur. Ancak abisi çok zengindir ve kardeşine hiç yardım etmiyordur. Bir gün Ali Baba kırk haramilerin hazinelerini sakladığı yeri bulur ve birden altınlar içinde boğulur. Tabi ki abisinin gözdesi olur. Ancak kırk haramiler ile arasında da büyük bir düşmanlık başlamıştır.
Oyuncu kadrosunda kimler yok ki; Sadri Alışık,Cevat Kurtuluş, Erol Taş, Feri Cansel, Güzin Özipek, Hulusi Kentmen, Kayhan Yıldızoğlu, Kazım Kartal, Kudret Karadağ, Leman Akçatepe.

 

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler ( 1970)

Yıl 1970 Walt Disney’in 1940 yapımlı”Snow White and the Seven Dwarfs” filminden uyarlama bir pamuk prenses ile karşımızda Zeynep Değirmencioğlu.

Pamuk Prenses’in başına gelen kötülüklerin ardından mutluluğa ulaşmasını konu eden filmde, Pamuk Prenses küçük yaşta annesini yitirir. Üvey annesi, en güzel olabilmenin hırsıyla yaşayan bir kötü kraliçedir. Sihirli aynası sayesinde en güzel kadının kim olduğunu öğrenebilmektedir. Bir gün aynadan aldığı Pamuk Prenses cevabıyla çılgına döner. Üvey kızından kurtulmaya karar verir. Önce Kral’ı zehirler, sonra da PamukPrenses’i öldürmesi için cellat başını ayarlar. Fakat cellat başı Pamuk Prenses’i öldürmez. Pamuk Prenses, ormanda tanıştığı yedi cücelerin yardımıyla Kraliçe’nin karanlık planlarından kaçmaya çalışır.

Oyuncu kadrosunda Zeynep Değirmencioğlu, Salih Güney, Suna Selen, Ömercik ve daha ismini saymadığımız bir sürü Yeşilçam emektarını bulundurmaktadır.

 


Ayşecik ve Sihirli Cüceler Rüyalar Ülkesinde (1971)

 

 

Ayşecik ve Sihirli Cüceler Rüyalar Ülkesinde, Tunç Başaran ve Hamdi Değirmencioğlu’nun senaryosunu yazdığı, Tunç Başaran’ın yönettiği 1971 yapımı Türk filmidir. Fran Bloum’un ünlü eseri Oz Büyücüsü’nün Yeşilçam uyarlamasıdır. Uyarlama olan filmimizde Ayşecik(Dorothy): Zeynep Değirmencioğlu, Korkuluk: Metin Serezli, Teneke Adam: Süleyman Turan, Aslan: Ali Şen rollerindedir. Filmin konusu Pamuk Prenses, Alice Harikalar Diyarında ve Oz Büyücüsü masallarının harmanlanması gibidir adeta.

 


Kül Kedisi Sindrella Saraylar Meleği (1971)

 

 

 

Bu film yada filmlerle ilgili bir miktar araştırma yapmak için baya vakit kaybettim. Çünkü yukarıdaki isim iki filme ait olabilir. Birinde Külkedisi rolünde Sema Tamer var, diğerinde ise Zeynep Değirmencioğlu. Fakat iki filmin de ortak noktası aynı masaldan uyarlanması ( kabaca aparılması). Hangisinin hangi film olduğunun
kararını size bırakıyorum.

 

Keloğlan (1971-1975)

 

 

 

Ben Bir Garip Kel Oğlanım, Keloğlan İle Can Kız, Keloğlan Aramızda, Keloğlan Sarayda… Rüştü Asyalı 1971 ve 1975 yılları arasında 4 adet Keloğlan filminde oynamış. Şahsenbenim listede en çok sevdiğim filmler Keloğlan filmleri. Muziplik, makara, hınzırlık ve soytarılık gırla. Tabi birde Rüştü Asyalı’nın o güzel sesinden Keloğlan şarkıları var. Kendisine tüm filmlerde eşlik eden Bıcırık namı değer Aydın Babaoğlu’nu unutmamak gerekir.

 

Şehzade Sinbad Kafdağında (1971)

Bu filmi listeye koyup koymamakta kararsızdım. Bize Şehrazad’ın masallarındaki Sinbad’ı pek andırmasa da dönemi için bir fantastik masal uyarlaması diyebiliriz. Sinbad denizlerde dolaşan civanmert denizcimiz liman liman dolaşıp köleler satın alarak onları özgürlüğüne kavuşturur. Kötü rolde canavar gibi kötü olan usta uyuncu Erol Taş’ı görüyoruz. Gerçi Sinbad rolünde Fikret Hakan gönlümüzdeki tahtın yeniden ele geçiriyor. Filmde tarihi filmlerin olmazsa olmazı güzeller güzeli Eva Bender var. (Buraya ufak bir not düşmek isterim. Pek de çocuğunuz ile izleyeceğiniz bir masal filmi değil.)


Altın Prens Devler Ülkesinde (1971)

Bir eli altın olarak doğan prensle, bir başka ülkenin prensesi Şehrazad’ın öyküsü. Bu filmde Bir üstteki Sinbad filmi gibi pek çocuklara yönelik masal filmi değil. Oyuncu kadrosunda Salih Güney, Arzu Okay, Atıf Kaptan ve Ali Şen gibi usta isimleri bulundurmaktadır.

Binbir Gece Masalları (1971)

 Şehrazad’ın Binbir Gece Masalları’nın bir nevi Yeşilçam uyarlaması olan filmde Salih Güney, Mine Mutlu gibi usta isimler yer almaktadır. (Bu filmi de çocuklar için yapılmış bir masal filmi gibi değerlendirmezseniz sevinirim)

Sürçü lisan ettikse affola…

Muzip Masal Cini

 

Muzip Masal Cini

Masallar üzerine ve masallara dair her şeyi heybesine doldurmuş bir masalcıdır Muzip Masal Cini. Bu bakımdan kendi masallarını ve Ribelyus adlı masal evreninde yaşananları naklederken başka hikayelere de misafir olur. Uzun lafın kısası masalların anlatılmayıp unutulmaya yüz tuttuğu bu yüzyılda yeniden masal anlatabilmek adına beyhude mücadeleye girmiş bir hayal kahramanıdır. Aynı zamanda anlatıla anlatıla günümüze kadar yolculuğuna devam eden masalların toplanması, derlenmesi ve arşivlenmesi gibi çalışmaları kendine görev addetmiştir. Muzip Masal Cini hem masal yazmak hem de unutulmaya yüz tutmuş masalları kayıt altına alıp arşivlemek üzerine hayat bulmuş bir hayali kahramanın gerçek dünya ile masalsı mücadelesidir.

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.