fbpx

Masallardan İlhamla Yapılmış Filmler

Uzunca bir süredir masallardan ilhamla yapılmış filmler hakkında bir liste hazırlamak istiyordum. Gerek yoğunluk gerek yoğunluğun ardından gelen yorgunluğun verdiği tembellikle anca şimdiye denk gelebildi. Listeyi yaparken izlediğim ve kendi zevklerime göre keyif aldığım filmleri koymak istedim umarım siz de listeyi beğenirsiniz.

Buyrunuz efendim masallardan ilhamla yapılmış filmler;

Pan’ın Labirenti (2006) El Laberinto del Fauno – Pan’s Labyrinth

Yönetmen: Guillermo Del Toro

Imdb Puanı: 8,2

2. Dünya Savaşı yıllarında 10 yaşındaki Ofelia yeni taşındıkları evin arkasında bir labirent bulur. Labirentin içinde yaşayan kadim ve mistik bir yaratık olan Pan ile tanıştığında Ofelia’nın tüm hayatı değişmeye başlar. Fantastik ve korku sinemasının usta yönetmenlerinden olan Guillermo Del Toro’nun bence en güzel filmlerinden biridir Pan’ın Labirenti. 2. Dünya Savaşı yıllarında geçen film bize karanlık bir masal atmosferi sunar. Savaşın insanların psikolojilerine etkilerine şahit oluruz Ofelia’nın hikayesi ile. Pan’ın Labirenti için bir masal filmi olmasa da mistik ve masalsı atmosfere sahip bir film diyebiliriz. İzlediğinizde sizin de benim kadar etkileneceğinizi tahmin ediyorum.

 

Baron Munchausen’in Maceralari (1988) The Adventures of Baron Munchausen 

Yönetmen: Terry Gilliam

Imdb Puanı: 7,2

En sevdiğim yönetmenlerden  Terry Gilliam’dan yine masal tadında muhteşem bir film.

18. yüzyıl sonlarına doğru fantastik bir dünyada yaşan yaşlı ve biraz da aksi Baron Munchausen, kuşatma altındaki şehrini kurtarmak için yeniden tehlikeli bir yolculuğa çıkar. Dünyayı dolaşması gereken yolculukta ona süper güçleri olan fantastik arkadaşları da eşilik edeceklerdir.

Dünyanın merkezinden aya kadar uzanan bir çok fantastik diyarda geçen Baron Munchausen’in Maceraları masal severlerin kaçırmaması gereken filmlerden biri. Filmin kadrosunda Umma Thurman ve Robin Williams gibi usta oyuncuları da görmek mümkün.

Güvercinin Kaybolan Gerdanlığı (1991) Le Collier Perdu De La Colombe

Yönetmen: Nacer Khemir

Imdb Puanı: 7,2

Tunuslu yönetmen Nacer Khemir’in masal ile düş arasında giden filmi Güvercinin Kaybolan gerdanlığı İbn Hazm’ın aynı adlı kitabından sinemaya uyarlanıyor. Film Semarkand prensesinin hayali ile büyülenmiş hattat çırağı Hasanın aşkın 60 ismini arayışı ile geçiyor. Hasan bir gün aşkın sırlarına ait olduğunu düşündüğü bir kitabın sayfalarını bulur ve yolculuğu başlar. Kadim zamanlara ait bir kitapçılar çarşısı ve gün doğumuna yetişmesi gereken bir kefen diken kör kandilin ışığındaki terzi. Düşle gerçek arasında bir masal filmi izlemek isterseniz tam size göre bir film Güvercinin Kaybolan gerdanlığı. Unutmayın “her rüya kendi yanıtını taşır.”

Düşüş (2006) The Fall

Yönetmen: Tarsem Singh

Imdb Puanı: 7,9

Son dönem masalsı filmler arasında belki de en sevdiğim filmdir Düşüş. Gereçek çekim teknikleri olsun gerekse hikayeyi anlatış biçimi izledikten sonra damağınızda güzel bir tat bırakacak. Konusuna gelirsek; sakat bir adam ile küçük bir kızın hastanede yaşadıkları olağandışı hikâyelerini  izlerken adam ve kız kendi aralarında, intikam peşindeki beş kahraman hakkında bir masal uydururlar: Maskeli bir kabadayı, Afrikalı kaçak bir köle, Hintli bir mistik, İtalyan bir anarşist ve bir doğabilimci, ıssız bir adaya sürgün edilmişlerdir. Filmden daha fazla söz etmeden gerisini size bırakıyorum.

1001 Gece Masalları (1974) (Arabian Nights)

Yönetmen: Pier Paolo Pasolini

Imdb Puanı 6,8

Toy ve genç olan Nureddin, açık arttırmaya çıkarılan köle kız Zümrüd tarafından yeni efendi olarak seçilir. Kendi hataları yüzünden Zümrüd’ü kaybedince umutsuzca onu aramaya başlar. Binbir Gece Masalları’ndan esinlenen film Pier Paolo Pasolini’nin ‘hayat üçlemesi’nin son filmi. 1001 Gece Masalları, Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü aldı. Pasolini sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden olmakla birlikte bence Binbir Gece’nin en özgün ve o forma yakın en güzel uyarlamasını yapmıştır. Burada not da düşmek isterim film öyle ailenizle oturup izleyeceğiniz aile içi bir masal filmi değil. 

Jabberwocky (1977)

Yönetmen: Terry Gilliam 

Imdb Puanı: 6,2

Sanırım bu liste biraz Terry Gilliam’a ithafen bir liste oluyor gibi . Lakin Terry Gilliam da yapmış mı yapmış. Film bir şiirin filme uyarlanabilirliği üzerine tüm endişeleri ortadan kaldırıyor diyebiliriz. Biraz Gilliam bilinçaltı biraz şiir biraz da masalsı dünya işte karşınızda Jabberwocky.

Lewis Carrolun Jabberwocky şiirinden sinemaya ilhamla çekilen filmde genç Dennis Hooper bir rastlantı sonucu şehrin tehlikede olduğunu öğrenir. Bu tehlike Jabberwocky adındaki dev bir yaratıktır ve bu canavar sadece o şehri değil tüm krallığı tehdit etmektedir. Dennis, bu canavarı yok ederse istediği tüm servet ve şöhrete kavuşacağı hayallerini kurmaya başlar ancak o dev yaratıkla savaşmaya giden hiçbir şövalye geri dönememişir. Bunu duyunca işin hiç de o kadar kolay olmadığını anlayan Dennis her şeye karşın denemeye karar verir ve canavarın peşinden gider…

Doktor Parnassus (2019) The Imaginarium Of Doctor Parnassus

Yönetemen: Terry Gilliam

Imdb Puanı: 6,8

Yine Terry Gilliam dediğinizi duyar gibiyim lakin bu filmi buraya koymazsak sanırım hiç bir yere yerleştiremeyiz. Kadro muhteşem ötesi Heath Ledger mi dersin, Colin Farrel mi, Johnny Deep mi dersin, Tom Waits mi yoksa Jude Law mı, tabi ki de hepsi. Film çekimleri sırasında intihar eden usta oyuncu Heath Ledger ın yerine karakteri dönüşümlü oynayarak tamamlıyorlar filmi. 

Konusuna gelince aslında bir nevi D.r Faut hikayesi ile karşı karşıyayız. Dr. Parnassus şeytanla çok kötü bir antlaşmaya girer ve olaylar karışmaya başlar. Bundan sonra ne söylesem spoiler olur en iyisi mi bu filmi kaçırmayın…

Alice Harikalar Diyarında

Buraya hangi filmi yazacağımı bilemedim. Belki de sinema tarihinde en çok uyarlaması yapılan hikayelerden biridir. Swankmayer’den Tim Burton’a kadar bir sürü usta yönetmen Alice filmi için kollarını sıvadı. Ben kararsız kaldım için hangisini eklemem gerektiğini bilemedim. Sizin aklınıza gelen güzel bir Alice filmi varsa lütfen yorumlara ekleyin ki inceleyip buraya yazabileyim.

Güzel ve Çirkin

Aynı konu bu hikaye için de geçerli aslında internette kısa bir araştırma ile baktığımda gördüm ki 1946 yılından başlayıp 2017 yılına kadar bir çok Güzel ve Çirkin uyarlaması yapılmış en güncel uyarlama 2017 yılında Bill Condon’un yönettiği müzikal uyarlaması . Baş rollerinde güzel oyuncu Emma Watson ile Dan Stevens oynuyor.

Yıldız Tozu (2007) Stardust

Yönetmen: Matthew Vaughn

Imdb Puanı: 7,7

Usta yazar Neil Gaiman’ın hikayesi olan Yıldız Tozu’nda sevdiği kadının kalbini kazanabilmek için Yvaine adlı yıldızı sönmek üzere olan bir oyuncuya yeniden hayat vermeye söz veren Tristian’ın öyküsü anlatılır. Tristian ile Yvaine beraber çıktıkları macerada Kaptan Shakespeare adlı bir korsan ve şeytani ruhlu bir cadıyla yüz yüze gelmek zorunda kalacaklardır.

Ben hem kitabını okudum hem de filmini izledim ikisini de çok sevmiştim bakalım sizin yorumlarınız neler olacak?

Sihirli Orman (2014) Into The Wood

Yönetmen: Rob Marshall

Imdb Puanı:6,0

Kırmızı Başlıklı Kız, Sindrella, Rapunzel gibi klasikleşmiş pek çok çocuk masalının farklı kahramanları aynı filmde buluşsa ve bir cadı onları eğitse! Klasik Grimm karakterlerini farklı bir tarzda ve üstelik müzikal türünde beyazperdeye taşıyan film, bir cadı tarafından lanetlenen bir fırıncı ve eşinin hikayesini klasik masallarla bağlıyor. Biraz eğlencelik biraz da masallardan uyarlamalık film arayanlar için güzel seyirliklerden Into The Wood.

Grimm Kardeşler (2008) The Brothers Grimm

Yönetmen: Terry Gilliam 

Imdb Puanı: 5,9

Sanırım artık kapanışı Terry Gilliam’la yapmama kimse kızmayacak. Bir çok uyarlaması olan Grimm kardeşlerin günümüzde en keyifli uyarlamalarından biri olan film biraz modernize biraz sinema uyarlaması ile hamuru yoğrulmuş fantastik bir yapım. Grimm Kardeşleri filmde canavar ve fantastik yaratıklar avlarken buluyoruz. İzlememeye eğer masalsı film arıyorsanız buyrunuz efendim.

Bu listemizin sonuna gelirken adı geçmeyen bir çok masal temalı ya da masallardan yola çıkmış masalsı film daha var. Sizin bu listeye girmesini istedikleriniz varsa lütfen yorumlar kısmına ekleyin. 

Her ne kadar sürçi lisan eyledimse affola… 

Muzip Masal Cini

Masallar üzerine ve masallara dair her şeyi heybesine doldurmuş bir masalcıdır Muzip Masal Cini. Bu bakımdan kendi masallarını ve Ribelyus adlı masal evreninde yaşananları naklederken başka hikayelere de misafir olur. Uzun lafın kısası masalların anlatılmayıp unutulmaya yüz tuttuğu bu yüzyılda yeniden masal anlatabilmek adına beyhude mücadeleye girmiş bir hayal kahramanıdır. Aynı zamanda anlatıla anlatıla günümüze kadar yolculuğuna devam eden masalların toplanması, derlenmesi ve arşivlenmesi gibi çalışmaları kendine görev addetmiştir. Muzip Masal Cini hem masal yazmak hem de unutulmaya yüz tutmuş masalları kayıt altına alıp arşivlemek üzerine hayat bulmuş bir hayali kahramanın gerçek dünya ile masalsı mücadelesidir.

1 Yorum

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.