fbpx

Naki Tezel’in İstanbul Masalları Kitabı Raflarda Yerini Aldı

Masallar ve derlemeler deyince akla ilk gelen isimlerden Naki Tezel’in derleme kitapları yeniden raflarda yerini alıyor. Alfa Yayınları 2019 yılı içinde biz masal severlere güzel bir Naki Tezel sürprizi yaptı diyebilir. Yılın ilk aylarında raflara Türk Masalları derlemesini çıkaran Alfa Yayınları ustanın elinden çıkmış Türk Bilmeceleri’ni yıl sonuna doğru okurlara sundu. Tam yıl bitti artık yeni kitap çıkmaz derken bu kez de uzun yıllardır baskısı bulunmayan İstanbul Masalları kitabı raflara çıktı. Biz masal severler için büyük kaynaklardan olan Naki Tezel kitaplarına ulaşabilmek güzel bir hediye diyebilirim kendi adımca. Naki Tezel’in İstanbul ve civarından derlediği İstanbul masalları sizi çocukluğunuzdan tanıdığınız masalların büyülü dünyasına yeniden götürecek. Büyüler, periler, devler, araplar, sultanlar, prensler ve prensesler ile dolu derlemeyi en kısa zamanda okumanızı tavsiye ederim. Ne demişler bir varmış, bir yokmuş efendim.

Lafı çok uzatmadan kitabın tanıtım metini ile sizlere veda edeyim efendim.

 

Tanıtım Metini

 

İstanbul Masalları Kısa Özet

“Folklorcu üstatlarım ve arkadaşlarım bana İstanbul’da söylenen Türk masallarını derlemek üzere faaliyetimi genişletmemi ve bunun çok yerinde, hayırlı bir iş olacağını söylediler. Esasen birkaç sene evvelinden beri İstanbul’un muhtelif semtlerindeki ahbaplara, dostlara, komşulara, akrabalara gittikçe bir fırsatını bulup yaşlılara, iyi bilenlere masal söyletiyor ve söylenen masalı aynen kaydediyordum. Fakat bu teşvikler, İstanbul masallarını daha esaslı bir şekilde derlemek hususunda bana hız verdi ve kış gecelerini ekseriya masal dinlemek ve yazmakla geçirdim. İşte üç, dört seneden beri toplayabildiğim masalları, hiçbir noktasını, anlatanın kullandığı kelimeleri ve tabirleri değiştirmeden ve fakat yalnız pürüzsüz bir lisanla yazmaya gayret ederek İstanbul Masalları’nı yayımladım.”

–Naki Tezel

 

Her ne kadar sürç-i lisan ettimse affola…

Muzip Masal Cini

Masallar üzerine ve masallara dair her şeyi heybesine doldurmuş bir masalcıdır Muzip Masal Cini. Bu bakımdan kendi masallarını ve Ribelyus adlı masal evreninde yaşananları naklederken başka hikayelere de misafir olur. Uzun lafın kısası masalların anlatılmayıp unutulmaya yüz tuttuğu bu yüzyılda yeniden masal anlatabilmek adına beyhude mücadeleye girmiş bir hayal kahramanıdır. Aynı zamanda anlatıla anlatıla günümüze kadar yolculuğuna devam eden masalların toplanması, derlenmesi ve arşivlenmesi gibi çalışmaları kendine görev addetmiştir. Muzip Masal Cini hem masal yazmak hem de unutulmaya yüz tutmuş masalları kayıt altına alıp arşivlemek üzerine hayat bulmuş bir hayali kahramanın gerçek dünya ile masalsı mücadelesidir.

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.