fbpx

Kurt (Kastamonu Masalı)

Kurt (Kastamonu Masalı)

Vakti zamanında kurdun birisi yola yukarı gidiyormuş. O sırada da kurdun karnı acıkınca kurt:
“Yolda karşıma ilk çıkan hayvanı yiyeceğim.” der.
Yolda giderken önüne bir koyun rast gelir. Kurt, koyunu tutarak:
“Ben seni yiyeceğim.”
“Sen beni yiyeceksin ama önce sen yüzün guylu yolun içerisine yat. Ben bir iki sefer üzerinden aşağı yukarı atlayayım sonra sen beni ye.” der. Kurt, yolun içine yatar ve sonra koyun bir iki sefer aşağı yukarı atladıktan sonra ormanın içine doğru kaçıp gider. Kurt kalkıp bakar ki, koyun yok. Kurt yine yola yukarı yürümeye devam eder. O sırada önüne bir deve rast gelir. Kurt, deveyi
tutup:
“Ben seni yiyeceğim.”
“Sen beni yiyeceksin ama önce ben yere yatayım sen üzerime çık. Ben yukarı
kalkayım sen de ezan oku, ondan sonra ben aşağı yatarım o zaman sen beni yersin.”
der. Deve yere yatıp kurt da üzerine çıkar. Deve ayaküstü kalkıp silkinince kurt tepe üstü yere düşer. Ondan sonra kurdun aklı başından gider ve deve de tam bu sırada kaçıp gider. Sonra kurt yürüyüşüne devam eder. O sırada kurdun önüne bir katır rast gelir. Kurt, katırı tutup:
“Arkadaş ben seni yiyeceğim.”
“Arkadaş sen beni yiyeceksin ama şu ayağımın altındaki nalın numarasını okuduktan sonra beni ye.” der.
Tam o sırada kurt nalın numarasını okumak için yanaşınca, katır kurdu teperek yere yıkar. Kurt orda bayılınca katır da hemen kaçar. Sonra kurdun aklı başına gelir. Ayağa kalkıp bakar ki, katır yok. Kendi kendine yaptığı işleri tek tek düşünür. Elinden kaçırdığı hayvanlar aklına gelince kendisinin ahmak bir hayvan olduğunu hissederek kendi kendine:
“Yolda buldun bir koyun
Ye etini doyum doyum.” Koyun oynatıp mehter başımı olacaktın be hey kafa. Önüne rast geldi bir deve, devenin üzerine çıkıp ezan okuyunca müezzin başı mı olacaktın be hey kafa.
“Önüne rast geldi bir katır.
Ye etini çatır çatır.” nalının numarasını okuyup da nalbant başımı olacaktın be hey kafa.

 

Anlatıcı: Sait Tekin

 

KASTAMONU MASALLARI

(Araştırma-İnceleme-Metin)

Sagıp ATLI

YÜKSEK LİSANS TEZİ

DANIŞMAN: Yrd. Doç. Dr. Mehmet ÖZÇELİK

ISPARTA 2011

The Good
The Bad
Muzip Masal Cini

Masallar üzerine ve masallara dair her şeyi heybesine doldurmuş bir masalcıdır Muzip Masal Cini. Bu bakımdan kendi masallarını ve Ribelyus adlı masal evreninde yaşananları naklederken başka hikayelere de misafir olur. Uzun lafın kısası masalların anlatılmayıp unutulmaya yüz tuttuğu bu yüzyılda yeniden masal anlatabilmek adına beyhude mücadeleye girmiş bir hayal kahramanıdır. Aynı zamanda anlatıla anlatıla günümüze kadar yolculuğuna devam eden masalların toplanması, derlenmesi ve arşivlenmesi gibi çalışmaları kendine görev addetmiştir. Muzip Masal Cini hem masal yazmak hem de unutulmaya yüz tutmuş masalları kayıt altına alıp arşivlemek üzerine hayat bulmuş bir hayali kahramanın gerçek dünya ile masalsı mücadelesidir.

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.