fbpx

Mirza Mıhemede (Muş Masalı)

Mirza Mıhemede

Bir varmis, bir yohmis. Evvel zamande bi adamın üç tene ogli varmis. Küçügün ismi Mirza Mıhemedmis. Kapilerının önınde bi elma agaci var, her sene üç elma verermis. Babalari: “O agaci koriyın her sene size birer elma verır.” demis. Babaleri ölmis. Agaç de üçtene elma tutmis. Elmalar yetısdıgi zaman sıraya koymisler, nobet için. Önce büyük kerdes getmis beklemaga. Biraz beklemis, uyhusi gelmis. Uyanınca bahmis elmanın birisi yohtır, iki tene kalmis. Ortadaki kerdesi gidiyor, o da eyni ele… Kaldi bi tene. Sıra Mirza Mıhemede gelmis, getmis gece agaci beklemis. Uyhusi gelınce barmagıni kesmis, tuz koymis uyhusi gelmesın diye. Geceyarisi olınce, bahmis birisi gelmis almayi çalmaga. Mirza Mıhemed oni görmis kovalamis. Getmis bi mıgaraye girmis. Mirza Mıhemed sabah eve gelmis, kerdeslerıne meseleyi anlatmis. Getmisler mıgaranın basına, sirit de getırmisler. lkin büyük kerdes içeri girmis, hemen bagırmis demis: “Eman meni çekın yuhari!” O çıhmis, ortadaki girmis magereye. O da eyni öbıri gibi bagırmis, demis: “Meni çekın.” O da çıhmis. Sıra gelmis Mirza Mıhemede. Demis: “Ben getsem, ne keder desem meni çekın, siz çekmeyın.” Bırahmisler, mıgerenın dibıne getmis. Bagırmis, çagırmis ama oni çıharmamisler. Mıgaranın içinde üç tene ode varmis. Birinci odenın kapısıni çalmis, bahmis güzel bir kız otırmis, elınde makinesi bir de almasi vardır. Demis: “Eman Mirza Mıhemed sen niye geldın? Dev simdi uyaner, senın basın keser.”

Sormis:

“Dev nerde yatiyor?”

Devın yerıni göstermis, Mirza Mıhemed, dev uyhudayken onın basıni kesmis. Orda de üç tene baciymis. Ortadakine gidiyor: “Siz devden korhmayin, oni öldırdım” demis. O kızın de almasi var. Hema en küçügünün almasi yohtır. Üç kızi bi araye getırmis, esyaler ile bereber. Kerdeslerıne: “Bizi çek” demis. Önce kızlari göndermis, en sonda kendisi çıhmis. Büyük kıza diyor: “Sen menım büyük abeme, ortadakine diyor sen ortadaki abeme get.” Kü.ük kızi de kendisıne aliyor. Üç kerdes birlik dügün ediyorler.

Onlar ermis muradıne, Allah bizım muradımızi de versın…

 

 

Anlatıcı: Makbule YILDIRIM

 

Muş Masalları

Mehmet Şakir Yavuz

Muzip Masal Cini

Masallar üzerine ve masallara dair her şeyi heybesine doldurmuş bir masalcıdır Muzip Masal Cini. Bu bakımdan kendi masallarını ve Ribelyus adlı masal evreninde yaşananları naklederken başka hikayelere de misafir olur. Uzun lafın kısası masalların anlatılmayıp unutulmaya yüz tuttuğu bu yüzyılda yeniden masal anlatabilmek adına beyhude mücadeleye girmiş bir hayal kahramanıdır. Aynı zamanda anlatıla anlatıla günümüze kadar yolculuğuna devam eden masalların toplanması, derlenmesi ve arşivlenmesi gibi çalışmaları kendine görev addetmiştir. Muzip Masal Cini hem masal yazmak hem de unutulmaya yüz tutmuş masalları kayıt altına alıp arşivlemek üzerine hayat bulmuş bir hayali kahramanın gerçek dünya ile masalsı mücadelesidir.

2 Yorum
  1. Bı masalı küçükken annem anlatırdı. O da küçükken serhad bölgesinden bir dayıdan duymuş. Çok eksik anlatmışsınız. Daha devamı var bunun.

    1. Merhaba Mahmut Bey,
      Bizim yayınladığımız kaynakta bu şekilde gözüküyor. Sizdeki versiyonu bize ulaşabilirseniz o versiyonu ile güncellemek de isteriz. Yorumlarınız için teşekkürler.

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.