fbpx

Çocuklarınıza ve Size Okumalık Masal Kitapları

Çocuklarınıza ve Size Okumalık Masal Kitapları

Eskiler derler ki; “Çocuk uyuyorsa masal güzeldir.” Çocukları rüyalar aleminin en güzellerine yollarken hem hayal güçlerini hem de duygusal dünyalarını geliştirecek kitapları sizler için bir araya getirdim. Listedeki kitapların çoğunu zaten biliyoruz. Hatırlamakta yarar var.

 

 

Küçük Prens Antoine de Saint-Exupéry

Listemizin ya da her daim bu tarz listelerin başı tabi ki prenslerin en küçüğü en filozofuna ait. Exupery çölde uçağı düşünce bize harika bir hikaye yaratır. Artık prens gerçek midir yoksa yazarın hayal gücü müdür bilinmez ama sonuçta çocuğunuzu rüyalar aleminin en pembesine yollarken sizi de farkındalıklar aleminde yolculuklara çıkaracak…

 

 

Küçük Kara Balık Samed Behrengi

Irmağın sonundaki denizi merak edip bu maceralı yolculuğa çıktığımız bir çocuk masalıdır küçük kara balık. Okurken dinlerken hepimizin içinde bende küçük kara balığım nidaları attırır. Kendisini bilen bilir aslında fazla söze  gerek yok okuyun, okutun diyebiliriz.

 

 

Şeker Portakalı José Mauro De Vasconcelos

Ah neler gelmedi ki başına Zeze’nin. Brezilya’nın Minas Gerais bölgesinde yaşayan fakir bir ailenin beş yaşındaki oğlu olan hayal gücü çok gelişmiş Zeze adlı çocuğun başından geçenleri konu edinir.  Yazar, kendi çocukluğundan izler taşıyan kitabı 12 günde yazdığını ifade eder.Roman, Güneşi Uyandıralım ve Delifişek kitapları ile takip ederek bir seri oluşturur. Çocuğunuza ve size sonsuz hayal gücünün maddiyattan daha önemli olduğu sonucunu çıkartır.

 

Momo Michael Ende

Yazar kitabın başında, “Momo ya da zaman hırsızlarının ve çalınmış zamanı insanlara geri getiren çocuğun tuhaf öyküsü” diye nitelemiş kitabı. Momo, bakıldığında yaşının sekiz mi, yoksa on iki mi olduğuna kimsenin karar veremediği, kıvırcık saçlı, siyah, iri gözlü küçük bir kız çocuğu. Kitap onun öyküsünü anlatılıyor. Öykü yeri belli olmayan bir hayal ülkesinde ve belirsiz bir zamanda geçiyor. Ama bu öyküde ne
prensler, ne büyücüler, ne de periler var. Öyküdeki hiçbir şey günümüz dünyasındakilerden farklı değil. Bizim gibi yaşayan insanlar, bizimkiler gibi kentler anlatılıyor. Öyküyü okurken insan ilişkilerinin nasıl donuklaştığını görünmektedir. Yani insanların sevgi, dostluk ve arkadaşlık gibi değerlerden nasıl yoksun kaldığını. Aslında bunlar hem bizi hem de gelecek zamanların insanlarını bekleyen sorunlar. (WikiPedia) Aslında her şeyi yazıda anlatmış. Momo diğer arkadaşları gibi bize yol gösterir duygularımızı şekillendirir.

 

 

The Twist Türkçe adıyla Bay ve Bayan Kıl Roald Dahl          

Bay ve Bayan Kıl ideal bir çift gibi görünür. Her ikisi de iğrenç insanlardır! Birbirlerine çok kötü şakalar yaparlar: Bayan Kıl, Bay Kıl’ı korkutmak için cam gözünü bardağının içine atar. Bay Kıl ise buna, yatağın içine bir kurbağa koyarak karşılık verir. Bu ikisi kadar itici kimseyle karşılaşmamışsınızdır! Hiç yıkanmazlar, Kuş Böreği yapmak için sürekli kuş avlarlar, çocuklardan nefret ederler. Bay Kıl’ın sakalı korkunç ziyafet artıklarıyla dolu olur: solucandan spagettiler, küflenmiş mısır gevreği… Ama sonunda kötü bir sürprizle karşılaşırlar. Görün bakın, Tombilik Kuş ve Şaklabani Maymunlar onların bu ziyafetlerini nasıl burunlarından getiriyor. Kitabın tanıtım metninin de dediği gibi muzip hınzır ve eğlenceli bir kitaptır kendileri.
Uçmak İsteyen Kedi Jose Canas Torregrosa

Floro gökyüzünde süzülen leyleği izlemeye doyamıyordu. En büyük hayali ise onun gibi uçabilmek, uçan ilk kedi olarak tarihe geçmekti. Leyleği yeterince izleyip artık kendisinin de uçmaya hazır olduğunu düşündüğünde, yüksek bir binanın tepesine çıkıp kendini boşluğa bıraktı. Ama işler planladığı gibi gitmeyecekti. Neyse ki, yere düşüp ağır şekilde yaralanan Floro’yu iyileştirecek şefkatli sahibesi Bayan Paquita vardı. Hayalperest bir kediyle hayallerin değerini bilen yaşlı bir kadının dostluklarını anlatan sımsıcak bir hikâye…  Annelerin şefkatli kolları arasında huzur bulduran  bir kitap uçmak isteyen kedi…

 

Charlie’nin Çikolata Fabrikası  Roald Dahl

Evet evet Wonka ve çikolata fabrikası. Evet filmi de var ama kitabı hepimiz için ayrı bir üne sahip.Charlie Bucket, annesi, babası, iki ninesi ve iki dedesiyle büyük bir kentin bitiminde küçük bir tahta barakada yaşamaktadır. Charlie çikolataya bayılır ama alacak parası yoktur. Biriktirilen parayla yılda bir kez evlerine küçük bir çikolata girer. Bu büyük kentte, Charlie’lerin evinden bile görülen kocaman bir çikolata fabrikası vardır. Dünyanın en ünlü çikolatalarını üretir. Günlerden bir gün fabrikanın sahibi BayWilly Wonka, imparatorluğunu devredeceği bir varis seçmek için yarışma düzenlediğini açıklar. Charlie’de adaylardan biridir.

 

 

Bir Şeftali Bin Şeftali Samed Behrengi

Beni ancak ve ancak yoksul çocuklar yemeli diyen bir şeftali ağacının çekirdekten büyümeye olan yolculuğunu anlatıyor Behrengi. İşin aslı bütün kitapları için ayrı ayrı listeler yapılabilir.

… Olgun çekirdek gelişimini tamamlamış ve değişim sürecine girmemişse çürümesi kaçınılmazdır.Oysa ağaç ne denli körpe olsa da gelişeceği ve güzel günler göreceği bir gerçek…… Boyum birtakım bitkilerden daha uzundu. Ama hala papatyaların boyu beni geçiyordu. Öyle hızlı boy atmaları şaşırttı beni. Bu hızla büyürlerse birkaç güne kalmaz badem ağacının boyunu geçecekler sandım. Ama toprakta güçlü kökleri olmadığını anımsadım, yaşamlarının uzun sürmeyeceğini anladım.

Bir yandan tohum çekirdek ve doğa arasındaki ilişkiyi de öğretir usta yazar bu kitabında..

 

Alev Saçlı Çocuk Christine Nöstlinger

Kızıl saçları yüzünden farklı görünen bir çocuğun alay konusu olarak dışlanmasını ve akranlarıyla ilişkilerinde karşılaştığı zorlukları anlatan yazar, onun yaşamının bir kitap sayesinde nasıl umulmadık bir biçimde değiştiğini anlatıyor. Çocuk edebiyatının en önemli isimlerinden Nöstlinger’in ilk kitabı olan Alev saçlı çocuk topluma, kurumlara ve yönetimlere eleştirel yaklaşırken; aile içi dayanışmayı ve nesiller arası iletişimi yüceltiyor.

“Çocuklar kırmızı şeker, kırmızı top isterler de, neden kırmızı saç istemezler?” diye sorar postacı. Bunu küçük Frida da bilmez. Tek bildiği, sıradışı kırmızı saçları yüzünden okulda hep alay konusu olduğudur. “Alev alev Frida geliyor! Yangın var, yangın var!” diye bağırır çocuklar, hatta onu suya atmaya bile kalkışırlar. Çok üzülen Frida’ya postacı yardım etmeye çalışır. Frida, teyzesiyle ve Kedi’yle birlikte yaşadığı evdeki, tuhaf cümlelerini bir türlü okuyamadığı kırmızı kitabı da çok merak etmektedir. Ama ne yazık ki, teyzesi bu tuhaf kitabın dilini epeydir unutmuştur…

Sürçü lisan ettikse affola…

Muzip Masal Cini

 

Muzip Masal Cini

Masallar üzerine ve masallara dair her şeyi heybesine doldurmuş bir masalcıdır Muzip Masal Cini. Bu bakımdan kendi masallarını ve Ribelyus adlı masal evreninde yaşananları naklederken başka hikayelere de misafir olur. Uzun lafın kısası masalların anlatılmayıp unutulmaya yüz tuttuğu bu yüzyılda yeniden masal anlatabilmek adına beyhude mücadeleye girmiş bir hayal kahramanıdır. Aynı zamanda anlatıla anlatıla günümüze kadar yolculuğuna devam eden masalların toplanması, derlenmesi ve arşivlenmesi gibi çalışmaları kendine görev addetmiştir. Muzip Masal Cini hem masal yazmak hem de unutulmaya yüz tutmuş masalları kayıt altına alıp arşivlemek üzerine hayat bulmuş bir hayali kahramanın gerçek dünya ile masalsı mücadelesidir.

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.