fbpx

Büyülü masalların hikaye anlatıcısı Nazlı Çevik’in İlk Kitabı Raflarda Yerini Aldı

Büyülü masalların hikaye anlatıcısı Nazlı Çevik’in İlk Kitabı Raflarda Yerini Aldı

Türkiye’de masallar ve masalcılar denildiğinde akla ilk gelen isimlerden olan usta hikaye anlatıcısı Seiba Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Derneği kurucularından Nazlı Çevik’in ilk kitabı Doğan Novus etiketiyle raflarda yerini aldı.

Masalların hayal gücünün ağları ile örülmüş büyülü dünyasına yolculuğa davet ediyor Nazlı Çevik. İçindeki çocukla temas kurmak isteyen herkesin başucu kitabı olacak olan Masal- İki Dünya Arasındaki Aşk sizi bekliyor.

 

Kitabın Tanıtımı 

Masallar bize hayatımızın kahramanı olmanın yolunu açar…

Hani derler ya: “Bana masal anlatma”  diye… Aslında “masal anlat… Hep masal anlat… Daha çok masal anlat” demek gerek… Çünkü masallar aslında insanlığın tüm hakikatini, bilgeliğini taşıyan birer zaman kapsülü gibidir…  Biz yetişkinler ne zaman bir masal dinlesek içimizdeki çocuk uyanmaya başlar. Ne zaman bir masal anlatılsa iç evrenimizin karanlık odalarında kilitli kalan çocuğun kalbi güm güm atmaya başlar. Kalbin bu çağrısı o karanlık odanın kapısını açacak tılsımdır. Böylece kapı yavaş yavaş aralanır, içimizdeki çocuk çekinerek kafasını dışarı uzatır ve kapalı kaldığı o odadan masalın efsunlu sesine kulak vererek usulca dışarıya çıkmaya başlar.

Nazlı Çevik Azazi Masal – İki Dünya Arasındaki Aşk kitabında işte masalların bu sihirli gücünü anlatıyor. “Masallar bizi aslımıza kavuşturan efsunlu sözdür” diyor Azazi. Dinlediğimiz her bir masalın bilinçdışımız ile olan bağımızı güçlendirdiğini, dişil yanımızı büyüttüğünü, içimizdeki kahramanı uyandırdığını söylüyor.

Bir hikâye anlatıcısı ve eğitmen olan Azazi’nin kitabı içindeki çocukla yeniden temas kurmak ve kendi hayat yolcuğunun – masalının- içinde yolunu bulmak isteyenler herkes için bir başucu kitabı olacak.

Yazar hakkında

Almanya’da 2017 “Thüringen Masal ve Efsane Ödülü”ne layık görülen Nazlı Çevik Azazi hikâye anlatıcısı ve eğitmendir. Azazi ülkemizde unutulmaya yüz tutmuş bir sanat olan hikâye anlatıcılığının yeniden hatırlanması, modern hayatın ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte yorumlanıp geliştirilmesi ve uluslararası platformlara taşınması için çalışmalar yürütmektedir. Bunun için 2015’te çok sevdiği iki öğrencisi ve hayal arkadaşı ile beraber SEİBA Uluslararası Hikâye Anlatıcılığı Merkezi’ni kurmuştur.

Azazi;Berlin Sanat Üniversitesi’nde “Tiyatro Pedagojisi Yüksek Lisansı” ve “Sanatsal Anlatım-Eğitimde ve Sanatta Hikâye Anlatıcılığı” eğitimlerini başarıyla tamamlamıştır. Ayrıca Berlin’deki çağdaş dans okulları olan; TanzTangente ve Dock11’de “Yaratıcı Dans ve Dans Pedagojisi” sertifika programlarını bitirmiştir. İstanbul Üniversitesi Veteriner Hekimlik Fakültesi’ni ve yanısıra yaratıcı drama ve tiyatro eğitimlerini tamamlamıştır. Ayrıca Ekim 2018’de İstanbul’da başladığı “Temel Varoluşçu Analiz Eğitimi”ne devam etmektedir.

Altı yıl Berlin’de yaşadıktan sonra 2013’te yeniden İstanbul’a dönen Azazi; Türkiye’de ve Avrupa’daki festivallerde, tiyatrolarda, okullarda ve farklı kurumlarda çocuklara ve yetişkinlere hikâyeler anlatmakta, eğitimler vermekte ve uluslararası projeler yürütmektedir.

Muzip Masal Cini

Masallar üzerine ve masallara dair her şeyi heybesine doldurmuş bir masalcıdır Muzip Masal Cini. Bu bakımdan kendi masallarını ve Ribelyus adlı masal evreninde yaşananları naklederken başka hikayelere de misafir olur. Uzun lafın kısası masalların anlatılmayıp unutulmaya yüz tuttuğu bu yüzyılda yeniden masal anlatabilmek adına beyhude mücadeleye girmiş bir hayal kahramanıdır. Aynı zamanda anlatıla anlatıla günümüze kadar yolculuğuna devam eden masalların toplanması, derlenmesi ve arşivlenmesi gibi çalışmaları kendine görev addetmiştir. Muzip Masal Cini hem masal yazmak hem de unutulmaya yüz tutmuş masalları kayıt altına alıp arşivlemek üzerine hayat bulmuş bir hayali kahramanın gerçek dünya ile masalsı mücadelesidir.

1 Yorum

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.